DÖNEMİNE DAMGA VURAN AFİŞLER

Tarihi değiştirecek kararların alındığı dönemlerde toplumları yönlendirmek için hazırlanan propaganda çalışmaları önemli birer kaynak olarak bugün hala hafızalarda yer almaya devam ediyor.

Yıllar boyunca farklı bakış açılarını savunmak için çeşitli biçimlerde ve yaygın olarak toplumların karşısına çıkan bu afiş çalışmalarının en önemli örneklerini sizin için derledik.
İlk olarak, 1943’te J. Howard Miller tarafından, propaganda ilanları üretmek üzere çalıştığı Westinghouse Electric için yapılmış.

Amacı ise, çalışan kadınların moralini yükseltmekmiş. Güçlü görüntüsü, bakışları ve sloganıyla “olmak istenilen kişi”yi yansıtarak bunu başarmış olacak ki günümüzde hala en bilinen çalışmalardan bir tanesi olma özelliğini koruyor.  

Dünya çapında en fazla yankı uyandıran ilanlardan ‘I Want You for US Army’ yazan bu görsel, James Montgomery Flagg tarafından hazırlanmış ve ilk olarak 1916’da (ABD 1. Dünya Savaşı’na girerken) Leslie’s Weekly’nin kapağında “What Are You Doing for Preparedness?” başlığıyla yayınlanmış.

Doğrudan okuyucuyu hedefleyen parmağıyla Uncle Sam, görenleri orduya katılmak zorunda hissettirmeyi amaçlıyor. Bu ilan ise 1915’te erkekleri 1. Dünya Savaşı’na katılmaya teşvik etmek amacıyla İngiliz illüstratör Savile Lumley tarafından yapılmış.

1916’daki zorunlu hizmet öncesinde üretilen görsel, erkekler eğer orduya katılmazlarsa gelecekte çocuklarının onları yargılayacağını düşündürterek; doğrudan gurur ve vicdan duygularına dokunuyor.

Atari oyunu Pong’u hatırlayanlarınız vardır. İşte bu sigara karşıtı ilan, Pong oyunundan öğeler taşıyarak kitlesinin ilgisini çekiyor.

İlandaki sigara, akciğeri yok etme görevi görüyor. Eğer oyun devam ederse, akciğerler tamamen yok edilecek. Bu da ölüm demek. Kelimelerle bu kadar kuvvetli anlatamadığını yaratıcılıkla anlatmak bu olsa gerek.
Damla Uludağ