BİLGİSAYAR BAŞINDA ÇALIŞANLARIN HASTALIĞI: KARPAL TÜNEL SENDROMU

Özellikle bilgisayar klavyesi ve mouse kullanan çalışanları etkileyen karpal tünel sendromu artık bir çeşit mesleki hastalık halini almış durumda. El bileğindeki sinirlerin sıkışması sonucunda ağrı, uyuşma, güçsüzlük gibi belirtiler veren karpal tünel sendromu, elde kalıcı şekil bozuklukları, hareket kaybı gibi sonuçlar doğurabileceği için ihmal edilmemesi gerekmektedir.
Karpal tünel sendromu bazen dirseğe, kola, hatta omuza ve boyuna doğru yayılabilen ağrı, yanma, karıncalanma ve uyuşma veya bu yakınmaların kombinasyonları ile birlikte ortaya çıkar. Uyuşukluk ve karıncalanma genellikle başparmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağındadır. Belirtiler genellikle gece ortaya çıkar; araba kullanmak, gazete okumak ve telefon ile konuşmak gibi günlük aktiviteler sırasında belirtiler artabilir ve insanın günlük yaşam kalitesini etkileyebilir.

Karpal Tünel Sendromu’ndan korunmak için neler yapılabilir?

Eğer var ise, mevcut kronik hastalıklar kontrol altına alınmalıdır.

El ve el bileklerini aşırı zorlayan işlerden kaçınılmasına, meslekleri nedeni ile el ve parmaklarını aşırı kullanan kişilerde, örneğin bilgisayar ve klavye kullanırken bileğin uzun süre bükülü kalmamasına, ergonomik tasarlanmış fare, klavye ve ofis malzemesi kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Karpal Tünel Sendromundan korunmak için yaşam tarzı, düzenli yürüyüş ve yüzme çok önemli ve etkilidir…

Vücudumuzda en ağır metabolizmaya sahip dokulardan birisi sinirlerimizdir. Spor, kardiyo egzersizleri ve yüzme vücuttaki yağ oranını ve ödemi azalttığı, aynı zamanda bütün dokulara giden kanlanmayı artırdığı için bileğimizdeki sinirlere de fayda sağlamakta ve karpal tünel sendromuna karşı güçlü bir koruma oluşturabilmektedir.

Ancak, el ve el bileğinin aktif olarak kullanıldığı ağır spor ve egzersiz yapanların, ellerini ve el bileklerini koruyucu atel, bandaj ve özel olarak tasarlanmış eldivenler ile korumaları gerekmektedir.

Fazla kilonun zarar verdiği organlarımızdan birisi de ellerimizdir. Özellikle aşırı kilolu kişilerde karpal tünel sendromuna daha sık rastlanmaktadır. Bu nedenle ideal kiloda kalmaya özen gösterilmeli, bunun yanında B vitaminini ileri derecede kısıtlayan diyetlerden de kaçınılmalıdır.

 

Damla Uludağ